Wciągarka bramowa

Wciągarka bramowa jest urządzeniem, które w wielu przypadkach potrafi z powodzeniem zastąpić żuraw stacjonarny obrotowy. Żurawie o dużych wysięgach i udźwigach dochodzących do jednej tony, działają bardzo dużym momentem na fundamenty lub ściany zbiornika w miejscu ich zainstalowania, stąd fundamentowanie ich jest bardzo kłopotliwe i kosztowne. Konstrukcja żurawia wymaga materiałów o dużych przekrojach i wytrzymałości. Koszty tego typu żurawi są zazwyczaj bardzo wysokie.

Wciągarka bramowa pozwala te niedogodności wyeliminować. Łatwa w fundamentowaniu, w zasadzie oddziałuje na podłoże tylko siłą nacisku. W większości przypadków wciągarka bramowa ustawiana jest na stropie przepompowni lub na koronach zbiorników oczyszczalni. Zazwyczaj wciągarka bramowa projektowana jest na potrzeby konkretnej sytuacji. Głównym elementem wciągarki bramowej jest belka dwuteowa, która jest torem dla wciągnika łańcuchowego, zawieszonego na wózku z napędem łańcuchowym. Belka dwuteowa podparta jest na trzech lub czterech podporach, przytwierdzonych kotwami do podłoża. Wciągarka bramowa ma tak ustalone wymiary, że po podniesieniu np. pompy czy kraty, pozwala na przemieszczenie ciężaru w miejsce, gdzie może być on odebrany przez inny środek transportu. Z naszych doświadczeń wynika, że po porównaniu kosztów zainstalowania żurawia i wciągarki bromowej, inwestorzy często decydują się na zakup wciągarki bramowej.

Wciągarka bramowa może być też wykonana w wersji przestawnej na kółkach. W takim przypadku należy liczyć się z ograniczeniami, wynikającymi z wymiarów i wytrzymałości materiałów.

DSC_0006