Wciągarka bramowa

Wciągarka bramowa jest urządzeniem , które w wielu przypadkach potrafi z powodzeniem zastąpić żuraw stacjonarny obrotowy. Żurawie o dużych wysięgach i udźwigach dochodzących do jednej tony działają bardzo dużym momentem na fundamenty lub ściany zbiornika w miejscu ich zainstalowania , stąd fundamentowanie ich jest bardzo kłopotliwe i kosztowne. Konstrukcja żurawia też wymaga materiałów dużych przekrojach i wytrzymałości. Koszty tego typu żurawi są zazwyczaj bardzo wysokie.

Wciągarka bramowa pozwala te niedogodności wyeliminować . Łatwa w fundamentowaniu w zasadzie oddziałuje na podłoże tylko siłą nacisku. W większości przypadków wciągarka bramowa ustawiana jest na stropie przepompowni , lub na koronach zbiorników oczyszczalni. Zazwyczaj wciągarka bramowa projektowana jest pod konkretną sytuację. Głównym elementem wciągarki bramowej jest belka dwuteowa , która jest torem dla wciągnika łańcuchowego zawieszonego na wózku z napędem łańcuchowym. Belka dwuteowa podparta jest na trzech lub czterech podporach przytwierdzonych kotwami do podłoża. Wciągarka bramowa ma tak ustalone wymiary , że po podniesieniu pompy , kraty itp. pozwala na przemieszczenie ciężaru w miejsce gdzie może być odebrany przez inny środek transportu. Ż naszych doświadczeń wynika , że często inwestorzy po porównaniu kosztów zainstalowania żurawia i wciągarki bromowej decydują się na zakup wciągarki bramowej.

Wciągarka bramowa może być też wykonana w wersji przestawnej na kółkach . Mamy tu jednak ograniczenia wynikające z wymiarów i wytrzymałości materiałów.

DSC_0006